Sponsor Bağlantılar


Türkiye’nin Tüm İllerinin İl Plaka Kodları – Tüm Şehirlerin Plaka Kodları –


Sponsor Bağlantı

Türkiye’nin Tüm İllerinin İl Plaka Kodları

Ülkemizde bulunan araçların plaka kodları ile hangi cins plakanın hangi kurum ve kişiye ait olduğuna dair hazırladığımız yazıda eksiklerimiz var ise lütfen belirtiniz.

Türkiye’de plaka numaraları, 27 Eylül 1962 yılında yayınlanan yönetmelik uyarınca il isimlerinin alfabetik olarak sıralanmasıyla meydana getirilmiş ve yeni tarz plakalar Kasım 1962′den itibaren arabalara takılmaya başlanmıştır. Bu sıralamaya uzun yıllar uyulduysa da 1962 yılından sonra il statüsü verilen yerler nedeniyle alfabetik sıralama mantığı değişmiştir.

Buna göre 01′den 67′ye kadar olan plaka kodlarında iller alfabetik olarak sıralanırken 68′den 81′e kadar olan plaka kodları illere, bir önceki il statüsü verilen yerden sonraki gelen sayılar verilmiştir. Ancak 01′den 67′ye kadar olan plakalarda dahi bu durum gelişen şartlar ve olaylara göre değişiklik göstermektedir.

Örn.: 32 Isparta

33 Mersin (Uzun yıllar İçel adıyla bilinen il son yıllarda merkez ilçesi olan Mersin’in adını almıştır)
34 İstanbul

Örn.:48 Muğla

47 Mardin
46 Kahramanmaraş (Kurtuluş Savaşı’ndan sonra verilen ünvan dikkate alınmamıştır.)

Türk plaka kodları üç ayrı bölüme ayrılır:

...

İlin plaka kodu; bir ve üç harf arasında olabilir;

Geçici gümrük plakalarında GMR harf grubu ve üçlü rakam grubu bulunur.

Plaka Zeminleri İle Harf ve Rakam Gruplarının Renkleri

TR 34 IBB 01
TR 34 VF 1485
TR 34 AA 954
TR 34 G 1485
TR 34 TA 1485
CB 001
TR 33 GMR 33
TR 06 CD 947
TR 33 OK 33

Askeri araç plakaları

Askeri araç plakaları [değiştir]

Türk Silahlı Kuvvetleri demirbaşına kayıtlı araçların plaka numaraları bu sistemden farklıdır ve tamamen rakamlardan oluşur. Bu plakaların ilk rakamlarına göre;

Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların plaka numarasındaki ikinci ve üçüncü rakamlar, bağlı bulunulan İl Komutanlığı’nı gösterir. Örneğin; plaka numarası “700″ ile başlayan bir araç doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı’na tahsis edilmişken, “706″ ile başlayan bir araç ise Ankara İl Jandarma Komutanlığı’nın hizmetindedir. “706001″ plaka numaralı araç, Ankara İl Jandarma Komutanı’nın makam aracıdır.
Askeri araçların plaka levhalarının üzerinde bulunan yıldızlar, araçta bir General veya Amiral bulunduğunu belirtir. Bir yıldız; araçta bir Tuğgeneral veya Tuğamiral olduğuna, dört yıldız; araçta bir Orgeneral veya Oramiral olduğuna işaret eder. Bir General veya Amiral, doğrudan bir birliğin komutanı değilse aracında flama bulunmaz.

İllerine göre [değiştir]

Zonguldak (67) dan sonraki iller yeni vilayetlerdir ve sıra alfabetik değildir.

Kaynak:vikipedia


Bir önceki Makalemiz olan Erkeklerin Hoşlandığı Sözler ve İltifatlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Nasıl Buldular: 6 harfli türk şehirleri6 harfli turk sehri14 harfli türk şehri14 harfli turk sehirleri6 harfli türkiye şehirleri10 harfli illerimiz10 harfli ilimiz14 harfli şehirlertürkiyenin 6 harfli şehirleri14 harfli sehir
Türkiye’nin Tüm İllerinin İl Plaka Kodları – Tüm Şehirlerin Plaka Kodları – SerdarHan tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde , Genel kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Türkiye’nin Tüm İllerinin İl Plaka Kodları – Tüm Şehirlerin Plaka Kodları – isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!