Sponsor Bağlantılar


Tekalif-i milliye emirleri Nelerdir hangi amaçla çıkarılmıştır


Sponsor Bağlantı

Tekalif-i milliye emirleri Nelerdir,Tekalif-i milliye emirleri Hangi Amaçla Çıkarılmıştır.

Kurtuluşun Savaşının Zorlu ortamında Ülkenin ihtiyacı olan ayni ve nakdi ihtiyaçların karşılanmasında zorluklarla karşılaşılıyordu. Bu nedenle Kurtuluş Savaşına Halk Katkısının artırılması İçin Tekâlif-i Milliye Emirleri uygulanılmaya konulmuştur.

Tekâlif-i Milliye Emirleri, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Muharebesi öncesi ordunun ihtiyacını karşılamak ve Sakarya Savaşı’na hazırlanmak için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın kanunla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak yayınladığı “Ulusal Yükümlülük Emirleridir”. 7 Ağustos 1921′de yayınlanmış olup toplamı on maddedir.

tarihte on emir diye de bilinir.

Tekalif-i Milliye Emirleri” 7 ve 8 Ağustos 1921 günleri yayımlanmıştır ve on emirden oluşmaktadır. “Tekalif-i Milliye Emirleri” çok kapsamlı olup bir taraftan aynı vergi mahiyetindeki uygulamayı içermekte, diğer taraftan da hizmet vergisi mahiyetindeki uygulamayı öngörmektedir.

1. Her ilçede kaymakamın başkanlığında malmüdürü ve ilçenin en büyük askeri amiri ile idare meclisi, belediye ve ticaret odalarının seçtikleri üyelerden oluşan Tekalif-i Milliye Komisyonları (Milli Yükümlülükler Komisyonları) Kurulacaktır. Bu komisyonlara o yörenin Müdafaa-i Hukuk Dernekleri merkez kurulundan iki üye ile köylerde imamlar ve muhtarlar tabii üye olarak katılacaklardır.

Tekalif-i Milliye Komisyonları derhal toplantılara başlayacak ve hiçbir komisyon üyesine hizmetleri karşılığı ücret ödenmeyecektir. Ayrıca her komisyon iki ay süre ile askeri hizmetleri ertelenmek üzere altı memur çalıştıracaktır.

Tekalif-i Milliye Komisyonları, savaş ekonomisine giren ve Tekalif-i Milliye Emirlerinde belirtilen malları toplayarak kendisine bildirilen cepheye gönderecek, ayrıca bu emirlerin hizmet yükümlülüğüne ilişkin hükümlerini uygulayacaktır. Komisyon üyelerinden görevinde ihmal gösterenler, vatana ihanet suçu işlemiş sayılacak ve ona göre cezalandırılacaktır.


Bir önceki makalemiz olan Sisli Havalarda Nasıl Araba Kullanmalıyız başlıklı makalemizde Pratik Bilgiler, püf noktaları ve sisli havada araba nasıl sürülmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: tekalif-i milliye emirleri hangi amaçla çıkarılmıştırtekalifi milliye emirleri niçin çıkarılmıştırtekalifi milliye emirleri hangi amaçla çıkarılmış olabilirtekalifi milliye emirleri neden çıkarılmıştırtekalifi milliye emirleri hangi amaçla çıkarılmıştırtekalifi milliye emirleri hangi amaçla yayınlanmıştırtekalif-i milliye emirleri hangi amaçla çıkarılmıştekalif-i milliye emirleri hangi amaçla çıkarılmış olabilirtekalifi milliye emirlerinin amacıtekalif i milliye emirleri niçin çıkarılmıştır
Tekalif-i milliye emirleri Nelerdir hangi amaçla çıkarılmıştır SerdarHan tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Tekalif-i milliye emirleri Nelerdir hangi amaçla çıkarılmıştır isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
2 responses to “Tekalif-i milliye emirleri Nelerdir hangi amaçla çıkarılmıştır”
  1. cansu caner diyor ki:

    çok teşekkür ederim :))

  2. isimsizkahraman beko diyor ki:

    ,,,,,,

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!