Sponsor Bağlantılar


Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir ? Hayatı Eserleri Biyografisi Hakkında Bilgi


Sponsor Bağlantı

Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir ? Hayatı Eserleri Biyografisi Hakkında Bilgileri sizlere özet ve kısa bilgi notumuz ile sunmak istiyoruz.

Prof. Dr. Halil İnalcık (d. 7 Eylül 1916, İstanbul), Türk tarihçi.[2].
İnalcık, aslen Kırım Tatarı’dır.[3][4] Balıkesir Muallim Mektebi’ni tamamladı. 1935 yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yükseköğrenimine başladı. 1942 yılında “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı Fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’ne “Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü” olarak davet edildi.
1973 yılında meşhur kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayımlandı. Yurtiçi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi’ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu. Yazdığı makale ve kitaplarla Osmanlı İmparatorluğu tarihi üzerinde tartışılmaz bir otorite haline gelen Prof. Dr. Halil İnalcık halen Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora ögrencilerine seminer dersi vermektedir.
Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından 2005 yılında yayımlanmıştır.
Başlıca Eserleri


Bir önceki makalemiz olan Kıl dönmesi Nedir,nasıl tedavi edilir?Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kıl batması tedavisi, kıl dönmesi nedir ve kıl dönmesi tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: halil inalcık kimdir kısacahalil inalcık hayatı kısa özetihalil inalcık kimdirhalil inalcık kimdir kısa bilgiprof halil topaloğlu kimdirdil tarih coğrafya halil inalcìn eserleri hakkında bilgiHalil İnalcık Hayatı Ve Eserleri
Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir ? Hayatı Eserleri Biyografisi Hakkında Bilgi SerdarHan tarafından 17 Ekim 2012 tarihinde , Biyografiler kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Prof. Dr. Halil İnalcık Kimdir ? Hayatı Eserleri Biyografisi Hakkında Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!