Sponsor Bağlantılar


Amasya Tamimi (Genelgesi) Özet Bilgi


Sponsor Bağlantı

AMASYA TAMİMİ (GENELGESİ ) ( 22 HAZİRAN 1919 )

Milli Mücadele Sürecinin önemli aşamalarından olan Amasya Genelgesi Hakkında Bilgi paylaşımlarına Amasya genelgesi özeti ile devam ediyoruz.

Milli bağımsızlık hareketinin ilk önemli adımı ve Anadolu ihtilalinin başlangıcı olan genelge idari ve askeri birimlere gönderilen tebliğlerin halka açılan hususların bir program halinde ifadesidir. Genelge Rauf ORBAY, Refet BELE, Ali Fuat CEBESOY ve hazır bulunan diğer kişilerce imzalandı.

Genelgenin Yayımlanma Amacı:

Anadolu’da başlayan müdafaa-i hukuk hareketinin tek merkezde toplanmasının sağlamak bunun sağlanması için de ulusal bir kongrenin toplanmasını hızlandırmak.

Kongrenin Önemi

İstanbul hükümeti İngilizlerin baskısı ve görev sınırını aştığı gerekçesi ile Mustafa Kemal i geri çağırdı. Ancak İstanbul’u Anadolu’ya hakim değil bağlı kabul eden Mustafa Kemal bunu kabul etmedi. İstanbul hükümeti de onu görevden aldı. Mustafa Kemal 7-8 temmuz 1919 da askeri ve memuriyet görevinden istifa etti.

Genelgenin Kapsamı
Genelgenin Sonuçları

Bilgi Yuvası Tarih


Bir önceki makalemiz olan Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır,Kuralları,Püf Noktaları başlıklı makalemizde kurallari, püf noktaları ve Yazın Saç Bakımı Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Nasıl Buldular: amasya genelgesi özetamasya genelgesi özeti
Amasya Tamimi (Genelgesi) Özet Bilgi SerdarHan tarafından 24 Mayıs 2011 tarihinde , Tarih-Türk Tarihi kategorisine eklenmiştir.
Sponsor Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Amasya Tamimi (Genelgesi) Özet Bilgi isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

YORUM YAZMAK İÇİN ÜYE GİRİŞİ YAPMALISINIZ.

Facebook Grubumuza Katılın!